AKUT VE KRONİK BEL AĞRISI

Bel ağrıları; akut ve kronik olmak üzere 2 gruba ayrılabilir.

Akut bel ağrılarında ağrı genellikle birkaç gün içerisinde azalır ve birkaç hafta sonra tamamen geçer. Bel ağrısı üç aydan fazla sürerse  buna da kronik bel ağrısı denir. Çoğu bel ağrısında ağrı nedeni öykü ve klinik muayene ile konur, yardımcı incelemeler ve radyolojik tetkiklerde bir şey bulunamaz.Bu tip ağrılara mekanik bel ağrısıdır.

Bel ağrıları;

  1. Kas-iskelet sistemi hastalıkları
  2. Omurga hastalıkları

olmak üzere kabaca 2 ana grupda incelenebilir.

Kas iskelet sistemi hastalıklarıKas-İskelet Sistemi Hastalıkları : 

Bel ağrılarının büyük çoğunluğu kas iskelet sistemi hastalıklarıdır. Bu hastalıklar kaslarda, ligamentlerde veya eklemlerdeki yaralanmalar ile oluşur.

Diğer bel ağrısına yol açan kas-iskelet sistemi sorunları arasında kötü postür, bir bacağın kısalığı, beldeki omur ve kıkırdakların az oksijenlenmesine neden olduğu için sigara kullanımı, stres gibi psikososyal faktörler sayılabilir.

 

 

 

Omurlar-OmurgaOmurga Hastalıkları : Daha az oranda görülmektedir. Omurga hastalıkları grubundaki bel ağrılarına en sık yol açan hastalıklar

 

 

Share
Gönderiyi Paylaş

İlgili Gönderiler

Stres ve Sırt Ağrısı

Stres ve Sırt Ağrısı

Stresle sırt ağrısı arasında güçlü bir ilişki bulunmaktadır. Stres, vücudumuzda stres hormonlarının salgılanmasına yol açar. Bu hormonlar ağrı eşiğini düşürür

Devamını Oku