Stres ve Sırt Ağrısı

Stres ve Sırt Ağrısı

Stresle sırt ağrısı arasında güçlü bir ilişki bulunmaktadır. Stres, vücudumuzda stres hormonlarının salgılanmasına yol açar. Bu hormonlar ağrı eşiğini düşürür ve dolayısıyla ağrının daha yoğun hissedilmesine neden olur. Aynı zamanda stres hormonları, kasların sertleşmesine yol açar. Kaslar bu kadar gerildiğinde, ağrılı kasılmalar meydana gelebilir. Sırt, boyun ve omuz kasları özellikle stresin etkilerine karşı hassastır.

Stres veya başka bir nedenle kas gerilimi, kan damarlarını sıkıştırarak dokulara giden kan akışını azaltır. Azalan kan akışı, yıpranmış kas liflerinin iyileşme sürecini geciktirir. İyi bir kan dolaşımı, dokulardan asit gibi toksik maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. Metabolik atıkların birikmesi, yorgunluğa, dayanıklılık azalmasına ve ağrıya neden olabilir.

Stres tek başına sırt ağrısına sebep olabilir. Yaşlanma, omurgada deformasyonlar veya dejenerasyonlar, mesleki veya spor nedenlerle sırt kaslarında sağlık sorunları olan bir kişi, stres altında daha fazla ağrı hissedebilir. Daha önce omurgada ameliyatlar geçirmiş, travma geçirmiş, duruş bozukluklarına bağlı kas gerilmesi yaşamış veya kireçlenme gibi sorunları olan bir kişi, stres durumlarında normalde tahammül edilebilecek ağrıları daha zor tolere edebilir.

Bir yakının kaybı, ciddi bir hastalık, ekonomik sorunlar, olumsuz çalışma koşulları veya aile içi sorunlar daha önce hissedilmeyen ağrıları tetikleyebilir veya var olan ağrıları daha kötü hale getirebilir. Uykusuzluk, uzun çalışma saatleri, iş yerinde taciz, başa çıkma zorluğu, akademik başarısızlık gibi faktörler de sırt ağrılarını artırabilir. Gergin sırt kasları da ağrıyı artırabilir çünkü kaslar daha fazla gerilir.

Bu durumda, stres ve sırt ağrısı arasında bir kısır döngü oluşabilir. Kişi stres altındaysa, sırtındaki küçük bir rahatsızlık bile daha fazla hissedilir hale gelir (örneğin, hafif bir nesneyi kaldırmak, kötü duruş, ani bir burkulma, uzun süre oturmak). Stres, kasların kolayca incinmesine ve sertleşmesine neden olarak bu durumu daha da kötüleştirebilir.

Share
Gönderiyi Paylaş

İlgili Gönderiler