BEL FITIĞI TEDAVİSİ HANGİ BÖLÜM DOKTORLARININ KONUSUDUR?

Bel Ağrısı ve Bel fıtığı tedavisi bir ekip işi olarak görülebilir. Nöroşirürji (beyin-omurilik-sinir cerrahisi), nöroloji, anestezi, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı doktorlar ile diyetisyen, psikolog, hemşire ve fizyoterapistler bu ekibin üyeleri olabilirler. Bazı gerekli hallerde diğer bazı branşlardaki uzman doktorların görüşleri de alınabilir.

Bel fıtığı tedavisinde ilke olarak Ameliyat yani Cerrahi tedavi en son düşünülür. Bel fıtığı hastaları büyük oranda Ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilir.

Fakat hastalık ilerlemiş ve yapılan muayenede bazı şartların (uluslararası nöroşirürji camiası nezdinde genel kabul görmüş ve klasik kitaplara kadar geçmiş kriterler) oluşmuş olduğu görülürse  bel fıtığı ameliyatı kararı verilir. Bu kararı verirken cerraha bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans görüntüleme metodu önemli ölçüde yardımcı olur. Bel Fıtığı Tedavisi Yöntemleri sayfamızdaki Bel Fıtığı Tedavisi Ameliyatsız ve Cerrahi yöntemleri de  incelemek isteyebilirsiniz.

 

Share
Gönderiyi Paylaş

İlgili Gönderiler

Stres ve Sırt Ağrısı

Stres ve Sırt Ağrısı

Stresle sırt ağrısı arasında güçlü bir ilişki bulunmaktadır. Stres, vücudumuzda stres hormonlarının salgılanmasına yol açar. Bu hormonlar ağrı eşiğini düşürür

Devamını Oku