SİNİR SIKIŞMASI

BEL VE BOYUN AĞRILARINA SEBEP OLAN SİNİR SIKIŞMASI NEDİR?

Sinirler beyinden aldıkları emirleri kollara, bacaklara ve vücudun diğer kısımlarına taşırlar. Sinirler aynı zamanda deriden duyularıı duyuları üst merkezlere  taşırlar. Sinirler ve beyin arasında omurilik vardır. Bir anlamda omurilik omurganın içinde beynin bir uzantısı gibidir. Omurilikten kol ve bacaklara (veya vücudun başka bölgelerine) giden sinirlere çevresel sinirler adı verilir. Her bir sinirin içinde beyindeki  emirleri hedef organlara taşıyan yada deride ki duyuları omuriliğe oradan da beyne ulaştıran milyonlarca sinir lifi vardır.

Sinirler milyonlarca sinyali vücut boyunca taşırlar. Bir sinir lifi fiberoptik  bir kablo gibidir. Bu kabloların milyonlarcası bir kablo  oluşturur.  Beyindeki elektiriksel iletiler lifler yoluyla kaslara iletilir. Yada derideki bir duyu sinir lifi aracılığıyla omuriliğe oradanda beyne taşınır.

Bu   iletim  elektiriksel bir akım yoluyla yapılır. Bu iletimin sağlıklı olması için sinir lifleri sağlam olmak zorundadır.  Eğer herhangi bir nedenle sinire dışarıdan bir baskı olursa yani sinir sıkışırsa sinir içindeki bu akım yavaşlar yada durur. Sinirin beslenmesi engellenir, sinir hücrelerinin ve liflerinin bir kısmını kaybeder.  Eğer geriye dönüşüm olmazsa sinir lifleri ölür. Çok sayıda sinir lifi  kaybedilmişse kaslara yeterli uyarım gitmez, kas kasılmalarında sorunlar başlar, kas yeterince kuvvet üretemez. Deri duyusu üst kısımlara taşınamaz.

Tedavi

Her bir sinir sıkışmasının kendine özel bir tedavisi vardır.

 

Share
Gönderiyi Paylaş

İlgili Gönderiler

Stres ve Sırt Ağrısı

Stres ve Sırt Ağrısı

Stresle sırt ağrısı arasında güçlü bir ilişki bulunmaktadır. Stres, vücudumuzda stres hormonlarının salgılanmasına yol açar. Bu hormonlar ağrı eşiğini düşürür

Devamını Oku