KAS KASILMASI VEYA KAS SPAZMI AĞRIYA NASIL SEBEP OLUR?

Kaslarda Spazm

Kas Spazmı
Kas Spazmı: Spazm oluşmuş kasılmış kas dokusu sonucu kan dolaşımı bozulur,sinir uçları sıkışır.

Mesela; boyun ve beldeki paravertebral (omur çevresi) kaslardaki spazmdan (kasılma) dolayı, disk aralığı daralır, disk sıkışarak balonlaşır ve fıtıklaşır. Paravertebral (omur çevresi) kaslar kasıldıkça ve kısaldıkça omurganın arka tarafında bulunan faset eklemleri de sıkışarak yıpranır ve yozlaşır.

Sonuçta sinirlerin omuriliği terk ettiği nöral foramen adını verdiğimiz kanallar sinirlere baskı oluşturacak kadar daralır ve sinir kökünü sıkıştırarak boyundan başa ve omuzlara kollara yayılan bir ağrı; belde bacağa vuran bir ağrı oluşturur. Kısalmış kas sendromunun ağrıya yol açmasının birçok mekanizması vardır.

Tendonlardaki gerilme ağrı reseptörlerini uyarır, kas içindeki damarlar sıkışır ve kas mikrosirkülasyonu (dolaşım) bozulur, kasta metabolitler (atılması gereken maddeler) birikir, eklemlerdeki hareket açıklığı azalır, hareketin azalması, spazmın daha da artmasına, kalıcı eklem kontraktürlerine, buradan geçen sinirleri sıkışmasına, anksiyete ve depresyona sebep olur.

Kasılmış ve kısalmış kaslar kas iskelet sisteminin istenilen esnekliğine izin vermediği için vücudun diğer anatomik bölgeleri de etkilenir. Örneğin boynu ağrıyan bir insanın bir süre sonra çene eklemleri ve sırtı da ağrımaya başlar. Bu ağrıların bir kısmı birincil patoloji bağlı olsa da bir kısmı da boyun bölgesindeki hareket kısıtlılığının sırt omurlar ve çene ekleminin sağlıklı çalışmasını engellemesine bağlıdır.

Kaslarda spazm
Kaslarda spazm

Bir dokuya oksijen gitmemesi (hipoksi) nerede olursa olsun şiddetli ağrı ile sonuçlanır (kalp krizindeki göğüs ağrısı gibi).

Kısalmış kaslar tendonları gererek yapıştıkları kemiklerde entesopatik değişikliklere yol açar. Sonuçta osteoartrit (kireçlenme) başlamasına ya da ilerlemesine yol açar.

Kuru İğne Tedavisi tüm bu olumsuzlukları geriye çevirebilir.

Share
Gönderiyi Paylaş

İlgili Gönderiler

Stres ve Sırt Ağrısı

Stres ve Sırt Ağrısı

Stresle sırt ağrısı arasında güçlü bir ilişki bulunmaktadır. Stres, vücudumuzda stres hormonlarının salgılanmasına yol açar. Bu hormonlar ağrı eşiğini düşürür

Devamını Oku